ד״ר שמעון כץ

ד״ר שמעון כץ

אני יליד 1977, נשוי ואב לשלושה ילדים, בעל תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית ודוקטורט מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה.

בעשור וחצי האחרונים זכיתי לעבוד בתפקידים שונים במגוון מסגרות בתחום בריאות הנפש: במהלך לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה עבדתי כמדריך במחלקת הנוער בבית החולים הפסיכיאטרי “איתנים”.  תפקיד זה היה מרתק, משום שהוא אפשר לי ליצור קשר אינטימי ובלתי אמצעי עם בני נוער אשר נמצאים במצב קצה וכן עם בני משפחותיהם.

במסגרת לימודי ההסבה לתואר השני בעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה עבדתי כפסיכו-תרפיסט במחלקת אשפוז יום ובמרפאה הפסיכיאטרית בבית החולים “רמב”ם” וכן בתחנה לטיפול בילד בנער ובמשפחה. שלוש שנים אלו תרמו רבות להכשרה הקלינית שלי וחשפו אותי למגוון רחב של אנשים אשר התמודדו עם אתגרים נפשיים מורכבים. לתקופה זו בחיי הייתה חשיבות רבה בגיבוש הזהות המקצועית שלי. אט אט התבהר לי שיחד עם הערכה גדולה שהייתה לי כלפי הצוות, הרגשתי שהגישה כלפי המטופלים, אשר במידה רבה מושתתת על סיווג “מחלות” ו”הפרעות” נפשיות ושמה דגש חזק מדי לטעמי על שימוש בתרופות, עלולה במקרים מסוימים לקבע אצלם זהות של “חולה” ולהוביל לחיים שלמים כ”מתמודד”.

הניסיון הקליני שלי גרם לי לרצות לחקור כיצד אנשים שונים מתמודדים עם אתגרים נפשיים מורכבים בכלים שאינם פסיכיאטריים. בהתאם לכך התחלתי לימודים לתואר שלישי בחוג לבריאות נפש קהילתית וכתבתי עבודת דוקטורט שכותרתה: “התרחקות משירותי בריאות הנפש כתהליך של בניית חיים מחוץ לעולם החולי”. במקביל ללימודי ניהלתי מסגרת דיור מוגן בעמותת “מרפא לנפש” ולאחר מכן עבדתי כרכז אזורי בתוכנית “צרכנים נותני שירות”.

לקראת סוף לימודי התמזל מזלי לקחת חלק בהקמה של “בית סוטריה” – הבית המאזן הראשון בארץ, אשר מהווה חלופה לאשפוז פסיכיאטרי. העבודה בסוטריה הייתה חוויה לימודית מהמעלה הראשונה ותרמה רבות להתפתחותי המקצועית והאישית. הגישה בסוטריה נשענת על יסודות הטיפול המוסרי (moral treatment), היא נטולת היררכיה, נמנעת מהצטמצמות למודל הביו-רפואי ומאפשרת לאנשים להיות כפי שהם, גם אם הם שונים מהציפיות שיש לחברה מהם. בזמן עבודתי בסוטריה הצטרפתי למכון הבינלאומי שהוקם בשבדיה לגמילה מתרופות פסיכיאטריות (IIPDW) והקמתי בארץ יוזמה חברתית ששמה “הפחתה אחראית” שמטרתה לספק ידע, ליווי ותמיכה לאנשים אשר מעוניינים או נמצאים בתהליך של ירידה או הפסקה של תרופות פסיכיאטריות.

כמו כן במהלך השנים המשכתי ללמוד ולפתח את הכלים הטיפוליים שלי: הוסמכתי להדרכת סטודנטים באוניברסיטה העברית, וכיום אני נמצא בתכונית תלת שנתית באוניברסיטת בר אילן של פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס.

הצטרפתי לאאוטריצ’ בגלל הגישה הטיפולית הגמישה והיצירתית ומתוך רצון לנסות לקחת חלק בין השאר בהקלת הסבל של אותם אנשים אשר כלואים בתוך הדפוסים שלהם וחוששים לקבל עזרה.

 

 

צרו קשר, ניפגש, נבנה ביחד תכנית טיפולית מותאמת ומדויקת

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן