למרות שיותר ויותר אנשים נהנים מהיתרונות של טיפול פסיכולוגי בימינו, עדיין במקרים רבים ישנו חשש מטיפול פסיכולוגי.

להערכתנו, החששות נובעים מסטיגמות על טיפול פסיכולוגי ומאינפורמציה שגויה בנוגע לאופן בו הוא מתנהל.

אנחנו ב-Outreach מאמינים שטיפול פסיכולוגי מקצועי ואיכותי יכול להתנהל בדרכים שונות ומציעים אלטרנטיבות לטיפול הקונבנציונאלי, מבלי לפגוע באיכות הטיפול וברמת המקצועית שלו.

סטיגמות על טיפול פסיכולוגי

סטיגמות בד"כ מבוססות על קורטוב של אמת, אולם לרוב הן מוגזמות ומנופחות, ונוטות להתקבע מבלי להתעדכן בשינויים החלים במושא הסטיגמה.

כאשר הסטיגמות מובילות להימנעות מקבלת עזרה בגלל חשש מטיפול פסיכולוגי ראוי לבחון אותן מקרוב. נתמקד בשלושה היבטים:

 1. הסטיגמה הראשונה היא סביב השאלה מי זקוק לטיפול פסיכולוגי.
  בעבר אנשים חשבו כי פניה לטיפול פסיכולוגי מעידה על כך ש"משהו לא בסדר" אצל הפונה לטיפול.
  כיום, כבר ברור שלא כך הם פני הדברים וכי מטיפולים פסיכולוגיים נהנים אנשים מכל הסוגים, הפונים בעטיין של סיבות מגוונות ביותר.
  ככל שעובר הזמן מעגל האנשים אשר טיפול פסיכולוגי תרם לשינוי חיובי משמעותי בחייהם רק הולך ומתרחב.
 2. סטיגמה שניה התגבשה סביב השאלה מה קורה בטיפול פסיכולוגי. לפי הסטיגמה, כל טיפול פסיכולוגי "חופר" בעבר הרחוק של המטופל, פותח פצעים ישנים, עוסק בדמויות ההורים, בילדות המוקדמת וכו'. הטיפול, לפי תפישה זו, מתמקד בהיסטוריה האישית ובמציאות הפנימית של הפונה לטיפול, ואינו מכוון להשפיע ישירות על המציאות החיצונית ועל הקשיים בה.
  גם כאן, האמת כבר רחוקה מהסטיגמה. טיפול פסיכולוגי בימינו יכול בהחלט להתמקד הן בחוויה הרגשית של המטופל והן במציאות חייו, ולהיות מכוון לשינויים קונקרטיים ומעשיים. ישנם מצבים בהם ללא ספק המפתח לשינוי נעוץ בקשיים מהעבר, אותם יש להבין לעומקם, ואיננו ממעיטים לרגע בערכה של עשייה זו. אולם לא תמיד זו הדרך לסייע, ויתרה מזאת – הדברים לא חייבים לסתור זה את זה.
  אנחנו מאמינים כי טיפול יכול להיות מעמיק ומעשי בעת ובעונה אחת, כאשר החכמה היא לדעת להתאים את השיטה למטופל הספציפי ולא להיפך.
 3. סטיגמה שלישית שהתפתחה נוגעת לדמות המטפל והתנהגותו בטיפול. נדמה כי רוב האנשים מדמיינים שהפסיכולוג היושב בכורסתו הינו פאסיבי, ובעיקר מקשיב ומהנהן. אותו מטפל יושב בקליניקה וממתין, לאחר מכן שותק וממתין למוצא פיו של המטופל, ולבסוף ממעט בדיבור.
  גם כאן האמת היא כמובן שונה. אמנם מטפלים שונים עובדים בדרכים שונות, אולם מטפלים רבים בימינו בוחרים להיות אקטיביים יותר, בהתנהגותם ובהתייחסויותיהם, ולסייע למטופלים לבצע שינויים נראים לעין במציאות חייהם.

האם אתם מרגישים שטיפול יכול לסייע לכם אך מתלבטים?

צרו קשר

ההתמודדות של Outreach עם חשש מטיפול פסיכולוגי

האלמנטים הבולטים בטיפול של Outreach יכולים לסייע להתגבר על חשש מטיפול פסיכולוגי, כמו גם להפיג חלק מהסטיגמות לגביו.

נגישות וגמישות המענה הטיפולי של Outreach מאפשרת לקיים טיפול פסיכולוגי בבית המטופל או בסביבה נוחה אחרת לבחירתו.

הפונים לטיפול מרגישים נח יותר בסביבתם הטבעית המוכרת, הצפויה והנשלטת על ידיהם, ונוטים לשתף בה יותר ו'להכניס' את המטפלים אל חייהם, תרתי משמע.
הם אינם מרגישים כ'עוד אחד' מתוך הרשימה של המטפל אלא להיפך – הם מרגישים שונים, מוערכים ומיוחדים כפי שכולנו אוהבים וצריכים להרגיש.

יתרון נוסף של הטיפול בבית הוא ההיכרות והמגע הבלתי אמצעי של המטפלים עם מציאות חייהם של המטופלים. בזכות זה במקרה הצורך יכול המטפל לסייע בקידום שינויים בחיי המטופלים באופן מעשי.

הכלים שפיתחנו ב-Outreach הופכים את הטיפול הנפשי לנגיש גם עבור אלו אשר מביעים חשש מטיפול פסיכולוגי.

אנו מאמינים כי בעזרתם כלים אלו והגישה המנחה את העשייה שלנו, יוכלו רבים אשר נרתעו מלפנות לטיפול להנות מהיתרונות הרבים שיש לו להציע.

 

צרו קשר לבניית תכנית טיפולית מותאמת עבורכם

טלפון: 072-33-60-600
E-mail: [email protected]

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן