טיפול אונליין

טיפול פסיכולוגי אונליין המכונה גם טיפול נפשי באינטרנט, הפך בשנים האחרונות לדרך טיפול מקובלת מאוד בבריאות הנפש. כיוון שאנשים מתקשרים ביניהם כיום באמצעות האינטרנט בדרכים שונות ומגוונות, היה זה אך טבעי שיתפתח גם טיפול נפשי מרחוק. מגמה זו צברה תאוצה משמעותית בימי הסגרים בעקבות הקורונה.  

היות ואחד העקרונות המנחים את העבודה של צוות אאוטריצ׳ הוא מציאת דרכים שונות להנגשה של טיפולים נפשיים, טיפול נפשי באינטרנט מהווה חלק חשוב מהעבודה שלנו במצבים רבים.

**ראו בתחתית העמוד מודעה על התגייסות צוות אאוטריצ׳ לטיפול נפשי באינטרנט בימי הקורונה

היתרונות של טיפול פסיכולוגי אונליין

אנו רגילים לדמיין טיפול פסיכולוגי כמפגש פנים מול פנים של מטפל ומטופל, בד״כ בקליניקה של המטפל. במקרים מסוימים, נדרש טיפול בבית או בסביבה אחרת, אולם גם אז מדובר במפגש פרונטאלי פנים מול פנים בין מטפל ומטופל.

מפגש המתווך דרך מסכים ואינטרנט כמו זה המתבצע בטיפול פסיכולוגי אונליין, מאבד ללא ספק את הממד החשוב של הגוף: מבט בעיניים, מחוות גוף ומפגש האנרגטי המתרחש במרחב. זהו חסרונו הגדול של טיפול נפשי מרחוק. ואולם, טיפול פסיכולוגי אונליין מפצה על חסרים אלה בדרכים רבות, ונמנה כאן רק חלק מהן.

למרות שיש סוגים שונים של טיפול אונליין (וידאו, טלפון, צ׳אט, מייל ועוד), נתמקד כאן בטיפול באמצעות שיחות וידאו.

צוות אאוטריצ׳ מציע טיפול פסיכולוגי אונליין או בבית המטופל

צרו איתנו קשר

 


הנוחות והזמינות של טיפול פסיכולוגי אונליין

 הטכנולוגיה של ימינו מאפשרת לקיים טיפול נפשי מרחוק בין שני אנשים בכל נקודה על פני כדור הארץ כל עוד הם מחוברים לרשת האינטרנט. השותפים לטיפול לא צריכים לצאת מהבית, לבטל זמן יקר על נסיעה, חניה והתארגנות ולהסתגל לתנאים סביבתיים (טמפרטורה, רעש ועוד). במקום זה, טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר מפגש מהיר ויעיל עם שליטה מקסימלית של כל צד מהמשתתפים בשיחה בתנאים הרלוונטיים עבורו/ה. השליטה הגבוהה בתנאים יכולה להגביר את תחושת הביטחון של המטופל והזמן והאנרגיה הנחסכים יכולים להיות מומרים לעבודה נפשית מאומצת.   

איש מחזיק טלפון ומשתתף בטיפול פסיכולוגי אונליין
טיפול פסיכולוגי אונליין זמין לכל אחד שיש לו אינטרנט

איכות הקשר הטיפולי נשמרת בטיפול נפשי מרחוק

נמצא כי הקשר הטיפולי, שנחשב כיום לגורם החשוב ביותר להצלחתו של טיפול, אינו נפגע בטיפול פסיכולוגי אונליין. במחקר מקיף (מטא-אנליזה) שסקר 16 מחקרים על הנושא של טיפול נפשי באינטרנט (Backhouz et al. 2012), נמצא ב-14 מתוך 16 המחקרים שנסקרו כי גם המטופלים וגם המטפלים חוו את הברית הטיפולית במסגרת טיפול נפשי מרחוק כחזקה.


טיפול פסיכולוגי אונליין יעיל לא פחות מטיפולים מסורתיים

שביעות הרצון של מטופלים בטיפול נפשי מרחוק נמצאה דומה לזו של טיפול פנים מול פנים (King et al. 2009, Murphy et al., 2009). במחקר רחב היקף שנערך ע״י חוקרים מאוניברסיטת חיפה (Barak, Hen, Boniel-Nissim & Shapira, 2008), נמצא כי טיפול נפשי באינטרנט אינו נופל ביעילותו מטיפול מסורתי פנים אל פנים. עוד נמצא כי תהליכים מרכזיים בקשר מטפל-מטופל בטיפול פסיכולוגי אונליין, דומים לתהליכים מקבילים בטיפול המסורתי בקליניקה (Barak et al., 2011).

טיפול נפשי באינטרנט מאפשר הצצה לסביבת החיים של המטופל 

מעבר לנוחות , טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר למטפל ׳להיכנס׳ לביתו של המטופל ולהציץ לחייו דרך מצלמת הוידאו ודרך הסביבה אותה יוצר לעצמו המטופל. הצוות של אאוטריצ׳ עובד במקרים רבים בבתים של מטופלים ולפיכך מכיר היטב את הערך המוסף של המגע הקרוב עם סביבת החיים של המטופל. מהתבוננות בתנאי השיחה שמייצר המטופל, בחדר שסביבו, באווירה בבית ועוד, ניתן ללמוד ולגעת בתכנים רבים שאולי היו נגישים פחות בטיפול בקליניקה. 

טיפול נפשי מרחוק מאפשר הצצה לסביבת החיים של המטופלים

טיפול נפשי מרחוק מקרב רחוקים

טיפול פסיכולוגי אונליין למעשה מוחק את הגבולות הגאוגרפיים בין אנשים. משכך, פותח טיפול נפשי באינטרנט אפשרויות לקרב בין אנשים אשר נמצאים פיזית במרחק. למשל, טיפול משפחתי אונליין או  יכול לכלול גם בני משפחה המצויים בחו״ל, טיפול מערכתי אונליין יכול לאפשר שיחה עם יועצת בי״ס, מחנכת, פסיכולוג והורים ללא תיאום מורכב והגעה פיזית לפגישה ועוד.

הצוות שלנו עוסק רבות בבניית רשתות תמיכה מסוגים שונים עבור יחידים ומשפחות ומתוך כך משתמש בכלי של טיפול נפשי מרחוק על מנת לייצר קרבה ולהגביר תמיכה. 

קרבה ואינטימיות מפצה של טיפול פסיכולוגי אונליין

כאמור המחיר הכבד ביותר של טיפול נפשי מרחוק הוא אובדן חווית המפגש הפיזי. יחד עם זאת טיפול פסיכולוגי אונליין מפצה על חוסר זה בדרכים אחרות. למשל, כאשר מסך המחשב בטיפול ממוקד בפני המטופל והמטפל ניתן לעקוב אחר הבעות פנים, קשר עין וכו׳. בנוסף, המפגש בבית, בבגדים נוחים ובסביבה הטבעית של האדם, מאפשר יצירת אינטימיות למרות המרחק הפיזי. 

טיפול נפשי מרחוק מאפשר התאמה טובה יותר של מטפל ומטופל

טיפול מסורתי מאפשר למטופלים לקבל עזרה ממטפלים שנמצאים בקרבת אזור מגוריהם פחות או יותר. טיפול נפשי באינטרנט מאפשר פניה לכל מטפל ודיוק הבחירה של איש המקצוע שמתאים להתמודדות עם הבעיה הספציפית. אנו מאמינים כי התאמת החיבור בין מטפל ומטופל הוא קריטי להצלחת הטיפול וחבל שיהיה מוגבל משיקולים גאוגרפיים. כך למשל מאפשר טיפול נפשי מרחוק טיפול בעברית עבור ישראלים בחו״ל ומשפר את הנגשת המענה הטיפולי לרבים בדרכים נוספות.

טיפול פסיכולוגי אונליין מאפשר הפחתת הסטיגמה סביב טיפול נפשי

למרות שהטיפול הנפשי הפך נפוץ ומקובל יותר ויותר, רבים עדיין נמנעים מלפנות לטיפול בגלל הסטיגמה הנלווית לטיפול נפשי. אלו המושפעים מהסטיגמה נמנעים במיוחד מלהיראות כשהם טיפול אונליין פסיכולוגי מנגיש את הטיפול הנפשי והופך אותו לאפשרי עבור רבים שלא היו פונים אחרת.  

טיפול פסיכולוגי אונליין כפתרון לבידוד חברתי והימנעות

טיפול נפשי מרחוק יכול לסייע לאנשים הנמצאים בבידוד חברתי חלקי או מלא, כפוי או מרצון. רבים נמנעים מטיפול ולעיתים אף מיציאה מהבית בשל הימנעות, חרדה חברתית, חרדה מאינטימיות ועוד. המרחק הפיזי בטיפול נפשי באינטרנט יכול להקל על פונים אלה במיוחד ולאפשר כניסה לטיפול.

כדוגמא עכשווית לפוטנציאל של טיפול פסיכולוגי אונליין אפשר לקחת את הבידוד החברתי הקולקטיבי שנגזר על רבים בגלל התפרצות מגפת הקורונה.  לצד המגבלה הכפויה בתנועה בגלל הנחיות הבידוד, הופיע עליה של סימפטומים נפשיים בקרב האוכלוסייה והכלי של טיפול נפשי מרחוק הפך להיות הדרך המרכזית לקבלת עזרה נפשית. צוות אאוטריצ׳ עוסק במצבי הסתגרות, בידוד חברתי ובדידות מאז הקמתו ומציע גישות עבודה ייחודיות בהתמודדות עם מצבים אלו, חלקן נשענות על טיפול נפשי באינטרנט.  

טיפול נפשי אונליין למצבים של דיכאון וחרדה

אתגרים נפשיים מסויימים כמו למשל דיכאון חמור או חרדות קשות, מקשים על התפקוד היומיומי של הסובלים מהם ובמיוחד על פניה, התארגנות והתמדה לטיפול נפשי קונבנציונאלי המתקיים בקליניקה של פסיכולוג. חרדה חברתית עלולה להקשות על אדם לנהל קשר בינאישי של פנים מול פנים כמו זה המתקיים בטיפול פסיכולוגי, אגרופביה יכולה להקשות על היציאה מהבית ודיכאון עלול להקשות אפילו על יציאה מהמיטה. בכל המצבים האלה ואחרים, טיפול נפשי אונליין יכול להתאים במיוחד ואף להיות מענה טיפולי אפשרי יחידי.  

התאמה אישית של הטיפול לצרכי המטופלים

טיפול פסיכולוגי אונליין משתלב עם סדרה של מענים טיפוליים באאוטריצ׳ אשר למעשה נענים לצרכים הספציפיים של המטופלים דרך שינוי שיטת הטיפול המסורתית עבורם. אנו מאמינים, ברוח משנתו של וויניקוט שדיבר על התאמת הסביבה לצרכי היחיד, שהעברת המסר של התאמת המטפל ושיטת הטיפול לצרכי המטופל, היא בעלת ערך רב ומשמעותי. מטופל שמרגיש שצרכיו נשמעים ונענים ושהסביבה משתנה בהתאם, מגיב לכך ויכול להפיק רבות מהטיפול המותאם אישית.  

הצוות של אאוטריצ׳ מתמחה בטיפול פסיכולוגי אונליין

צרו קשר

הכללים של טיפול פסיכולוגי אונליין

במסגרת טיפול נפשי באינטרנט, כמו בטיפול נפשי בקליניקה, בבית או במקומות אחרים, אנו מקפידים על שמירת סטינג טיפולי קבוע ככל הניתן. המשמעות היא שככל האפשר המפגשים יתקיימו בימים ושעות קבועים, בסביבה קבועה וכו׳. 

על מנת להתחיל טיפול נפשי באינטרנט, אנו מדריכים את הפונים אלינו כיצד להיערך ברמה הטכנית, הסביבתית והרגשית לתחילת טיפול נפשי מרחוק. 

לסיכום, הטכנולוגיה הרחיבה את עולם הטיפול הנפשי. בימינו טיפול נפשי מרחוק מאפשר טיפול במקרים רבים בהם טיפול לא יכול היה להתקיים, מאפשר נוחות, זמינות, גמישות והתאמה לצרכי המטופלים. בנוסף, למרות השינוי המשמעותי בסטינג הטיפולי, יעילות הטיפול ואיכות הקשר הטיפולי אינן נפגעות בטיפול נפשי מרחוק ולפעמים להיפך.

צרו קשר להתאמת טיפול פסיכולוגי אונליין עבורך

צוות אאוטריצ׳ מתגייס לסייע לקהילה עם משבר הקורונה

מקורות וקריאה נוספת על טיפול נפשי באינטרנט

ברק, ע. (2004). ייעוץ פסיכולוגי בעזרת האינטרנט: טכנולוגיה ונשמה בחברה משתנה. בתוך: א. קלינגמן ור. ארהרד (עורכים), ייעוץ בבית הספר בחברה משתנה (עמ' 367-390). תל אביב: רמות.

עומר, ש. (2014). "לטפל בקרוקס": טיפול פסיכולוגי דרך רשת האינטרנט. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3104

Anthony, K. & Nagel, D.M. (2010). Online therapy: A practical guide. London: Sage Publishing.

Bauman, S., & Rivers, I. (2015). Mental health in the digital age. Springer.‏

Barak A. & Grohol, J.M. (2011). Current and Future Trends in Internet-Supported Mental Health Interventions. Journal of Technology in Human Services, 29:155–196.

Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of Internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human Services, 26, 109-160.

Barak, A., Proudfoot, J. G., & Klein, B. (2009). Defining Internet-supported therapeutic interventions. Annals of Behavioral Medicine, 38, 4-17.

Murphy, L.J., Parnass, P., Mitchell, D.L., Hallett, R.H., Cayley, P. & Seagram, S. (2009). Client satisfaction and outcome comparisons of online and face-to-face counselling methods. British Journal of Guidance and Counselling, 39, pp. 627-640.

Scharff, J. S. (Ed.). (2018). Psychoanalysis online: Mental health, teletherapy, and training. Routledge.‏

צרו קשר לבניית תכנית טיפולית מותאמת עבורכם

טלפון: 072-33-60-600
E-mail: [email protected]

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן