אור הראבן

אור הראבן

פסיכולוג קליני, מייסד Outreach.


אני פסיכולוג קליני מומחה (מ.ר 3259) בעל תואר שני (M.A) בפסיכולוגיה קלינית של הילד. את ההתמחות הקלינית השלמתי בביה"ח הפסיכיאטרי באר-יעקב וכן בתחנה הפסיכולוגית בקיבוץ גבעת חיים. לצד הפעילות הקלינית, אני דוקטורנט במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה וחוקר (בהנחיה של הפרופסורים דני קורן, דיויד רועה ותמר קרון), מצבים של הסתגרות ונסיגה חברתית קשה בקרב צעירים לטובת פיתוח מענים טיפוליים מתאימים. המחקר נולד מתוך העשייה ב-Outreach ובמסגרתו ראיינו צעירים במצבי ניתוק ממושך, את הוריהם ואת אנשי הטיפול העובדים עמם, ופרסמנו מאמרים בכדי לתת יותר מקום לבעיה ייחודית זו ולפתח דרכי טיפול בה.

את דרכי בתחום הטיפול התחלתי בהתנדבות ובעבודה במשך כעשור בעמותת 'עלם' למען נוער במצבי סיכון, בפרויקט 'ניידות כתובת רחוב', המספק מענים מידיים בשטח לצעירים במצבי סיכון ומצוקה. מתוך כך נחשפתי לאוכלוסיות הסובלות מקשיים נפשיים וסוציאליים חריפים, ופעלתי ברחוב, בשעות הלילה המאוחרות, בסיוע צוותים של מתנדבים, על מנת לפגוש את בני הנוער במקום בו הם נמצאים. לעיתים קרובות נתקלנו במצבי קצה קיצוניים של דרות רחוב, התמכרות, זנות, אלימות, אובדנות ועוד, ופעלנו מתוך מטרה לייצר מפגש אנושי מיטיב, להפנות לשירותים רלוונטיים ולסייע במענה לצרכים בסיסיים. עבדתי באופן אישי מול בני הנוער, ובהמשך הדרכתי עשרות מתנדבים ועובדים בתפקידי ניהול בתחום.

במקביל התחלתי את מסלול ההכשרה בפסיכולוגיה קלינית על מנת להעמיק את ידיעותי ויכולותי בתחום הטיפול. במרוצת השנים צברתי ניסיון בטיפול בילדים, מתבגרים ומבוגרים המתמודדים עם קשיים נפשיים מגוונים, וכן התנסיתי רבות בהדרכת הורים וייעוץ לאנשי טיפול וצוותים מקצועיים.

את דרכי בתחום המחקר בפסיכולוגיה התחלתי בעקבות מחקר ייחודי של ניתוח חלומות. במחקר זה, יחד עם הפרופסורים תמר קרון, גילי גולדצוויג ושותפים אחרים, ניתחנו את חלומותיהם של עשרות תושבי שדרות ועוטף עזה לאחר אחד ממבצעי צה"ל ברצועה ופרסמנו את הממצאים. עם פרוץ משבר הקורונה במרץ 2020 התחלנו באיסוף מאות חלומות לטובת מחקר נוסף בתחום – ׳חלומות בימי קורונה׳ אשר מנתח את החוויה הנפשית הנלווית להתמודדות עם המגפה העולמית כפי שהיא משתקפת בחלומות ויוצג בכנס הבינלאומי של IAAP בבואנוס איירס באוגוסט 2022.

מתוך רצון להעמיק ולהתמקצע עוד בשיטות טיפול וגישות תאורטיות, השלמתי הכשרת מטפלים ב-EMDR, השתתפתי בלימודי פסיכותרפיה בגישה האנליטית של יונג באוניברסיטת בר-אילן וכן בתוכניות הכשרה מגוונות נוספות. בשנים האחרונות הרחבתי את הכשרתי לתחומים של שיקום פסיכיאטרי ובריאות נפש קהילתית במסגרת אוניברסיטת חיפה, וכן השתתפתי בכנסים מקצועיים בארץ ובעולם העוסקים בהתמודדות בקהילה עם מצבים מגוונים של תחלואה נפשית קשה ומגבלות אחרות.

את Outreach הקמתי יחד עם חברי לצוות ולדרך, מתוך שאיפה להנגיש את הכלים של פסיכותרפיה ושיקום נפשי לאוכלוסייה נרחבת יותר מזו הנהנית מהם כיום. כחלק ממאמץ זה אני ממשיך לעסוק לצד העשייה הטיפולית בלמידה, מחקר ופיתוח של מודלים ייחודיים בתחום בריאות הנפש.

הניסיון המקצועי והאישי שלי לימדו אותי שאחד הגורמים החזקים המסייעים בהתמודדות עם אתגרים נפשיים הוא המפגש הבינאישי האותנטי, אשר יכול ולעיתים הכרחי שיתקיים במקום בו נמצא המטופל נפשית ופיזית.

מרטין בובר אמר: "רק במקום שבו כלים ומתערערים כל האמצעים והמחיצות, שם מתארעת הפגישה". אני מאמין כי אותו מפגש, אותו קשר בלתי אמצעי הנרקם בין שני אנשים, הוא המעורר את הנפש לריפוי. המפגש הזה אינו תלוי בזמן ובמקום, כי אם בכוונה ובהתכווננות. מתוך תפיסה זו אנו פועלים ב-Outreach.

לקריאת מאמרים שכתבתי הממחישים חלק משיטות העבודה והחשיבה הקלינית שלנו, לחצו כאן.

צרו קשר לבניית תכנית טיפולית מותאמת עבורכם

טלפון: 072-33-60-600 E-mail: contact@outreach.co.il

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן