טיפול בגלישה הינו טיפול נפשי ייחודי המשתמש בכוחו של הים ובפרקטיקה של גלישת גלים לטובת שיפור מצבם הנפשי והפיזי של אלו הנעזרים בו. 

צוות Outreach, מייעץ ותומך מקצועית בפעילות של עמותת OCEAN אשר הוקמה במטרה לקדם תהליכי טיפול נפשי והתפתחות בעזרת כוחו המרפא של הים ומפעילה טיפולים פרטניים בגלישה ותוכניות נוספות.

טיפול בגלישה המכונה לעיתים גם גלישה טיפולית, משלב התנסות חוויתית בספורט אתגרי ומהנה, יחד עם טיפול באמצעות שיחה וכלים טיפוליים נוספים. מחקרים וניסיון קליני מהעולם מלמדים בשנים האחרונות כי טיפול נפשי באמצעות גלישה טומן בחובו פוטנציאל רב לשיפור איכות החיים ויכולת ההתמודדות עם אתגרים רבים של אוכלוסיות מגוונות. 

גלישת גלים כטיפול נפשי

גולשים רואים בגלישת גלים הרבה מעבר לספורט – עבורם זוהי חוויה גופנית, נפשית ורוחנית מתמשכת ואפילו דרך חיים. למרות הדיווחים העקביים שלהם על היתרונות הפיזיים והנפשיים של גלישה עבורם, עד לאחרונה לא נחשבה הגלישה כבעלת ערך טיפולי.

ואולם, מחקרים עדכניים וניסיון קליני מלמדים כי לפעילות גופנית בסביבת הים ובתוכו ישנן תועלות רבות, וגלישת גלים היא טיפול משני יעיל להתמודדות עם אתגרים נפשיים רבים. בין השאר יכול טיפול בגלישה לתרום להפחתת מתח וחרדה, שיפור מצב הרוח, שיפור ביכולת הריכוז, חיזוק יכולות פיזיות ומנטאליות, הגברת תחושת שליטה, חיזוק הערך העצמי ותחושת המסוגלות הגברת תחושת אופטימיות ותקווה ועוד.
בנוסף, הפעולות הנדרשות מהגולש – כמו למשל פיתוח אסטרטגיות חשיבה ופעולה שיאפשרו הסתגלות לאתגרים ותנאים סביבתיים משתנים – יתרמו גם להתמודדות עם מצבים אחרים בחייו. מאפיינים אלה ואחרים הופכים את הגלישה הטיפולית לכלי בעל פוטנציאל ממשי לשיפור איכות החיים והפחתה של סימפטומים נפשיים.

במרכז התהליך של גלישה טיפולית נמצא השילוב בין פסיכותרפיה, כמפגש אנושי-טיפולי משמעותי המאפשר למטופל לקדם שיפור משמעותי בחייו, לצד המפגש עם הים והגלישה כמרחב תרפויטי בעל פוטנציאל מרפא, מכיל ומלמד. ההתבוננות הטיפולית על הים ועל הגולש בתוכו בליווי מטפלים מוסמכים, מהווים מצע פורה לחיבור בין החוויה של גלישת גלים לבין היבטים נוספים בחייו של המטופל וההתמודדות שלו עמם.

למי מתאים טיפול באמצעות גלישת גלים?

התפיסה המנחה את הפעילות שלנו היא שחשוב להתאים את אופי הטיפול לצרכים הספציפיים של הפונה, אשר משתנים מאדם לאדם ולעיתים גם בין תקופות שונות אצל אותו אדם. גלישה באופן כללי ובמיוחד גלישה טיפולית יכולים להשפיע באופן חיובי כמעט על כל מי שיתנסה בהם. באופן יותר ספציפי, טיפול בגלישה יכול לסייע לאלו המרגישים כי טיפול בשיחה מתאים פחות לאתגרים עמם הם מתמודדים ומחפשים שיטה טיפולית המערבת גם את הגוף. מכיוון שמדובר במפגש טיפולי שאינו מתרחש בקליניקה אלא בים ומשלב פעילות ספורטיבית מהנה ומפגש עם הטבע, יכולה גלישה טיפולית לסייע גם בהתגברות על חששות מטיפול פסיכולוגי ואף התנגדויות לטיפול, הנפוצות לעיתים בקרב ילדים ובני נוער הזקוקים לטיפול ייחודי שידבר בשפה שלהם. מבחינת התאגרים הנפשיים בהם יכולה לסייע גלישה טיפולית מצביע המחקר על תועלות במצבים של חרדה, דיכאון, פוסט טראומה, התמכרויות, הפרעות תקשורת, קשיי קשב וריכוז, לקויות קוגניטיביות ועוד.

אנשי הצוות של טיפול בגלישה

אנחנו מאמינים ששירות מקצועי של טיפול בגלישה המשלב כלים מתחום הטיפול לצד לימוד והתנסות בגלישה, יכול להימסר רק ע״י אנשי טיפול וגלישה המשלבים ניסיון, ידע והכשרה פורמאלית בשני התחומים. בהתאמה, אנשי עמותת OCEAN המפעילים גלישה טיפולית הינם מטפלים מוסמכים בעלי תואר שני בפסיכולוגיה או עבודה סוציאלית והכשרות טיפוליות נוספות, שהם בנוסף גם מדריכי גלישה מוסמכים. השילוב בין הכשרה וניסיון קליני לצד הכשרה וניסיון בהדרכת גלישה לטובת הפעלה של טיפול בגלישה מקצועי, הינו ייחודי מאוד. אנו משקיעים רבות בהכשרה והדרכה של אנשי טיפול וגלישה אלו על מנת לקיים תהליכים טיפוליים משמעותיים באיכות בלתי מתפשרת. אנו מצויים בקשר למידה ושיתוף פעולה רציף עם מומחים בינלאומיים בתחום של טיפול בגלישה דרך הארגון הבינלאומי לטיפול באמצעות גלישה (ISTO).

התהליך של טיפול בגלישה

בהתהליך של טיפול בגלישה כולל שלב ראשוני של הערכה ותכנון טיפול שמתקיים בעזרת צוות Outreach ואחריו שלב הטיפול בפועל המתבצע ע״י אנשי עמותת OCEAN. התהליך מתחיל בפגישה עם הפונה (ובני משפחה רלוונטיים לפי הצורך) בקליניקv, שמטרתה יצירת קשר ראשוני, למידה על הסיבות לפניה והרקע הרלוונטי ותכנון מהלך הטיפול. תוצרי פגישה זו הינם הערכת המצב הנפשי והפיזי של הפונה, הגדרת מטרות, בניית תכנית טיפולית מותאמת אישית ובחירת אנשי טיפול ולפי הצורך שותפים נוספים לטיפול. המפגשים של טיפול בגלישה הינם פרטניים וחלים עליהם כל הכללים והמוסכמות של מפגשי טיפול רגילים (למשל חיסיון). עמותת OCEAN מספקת את כל הציוד הדרוש (גלשנים, חליפות גלישה ועוד) וכמובן את המעטפת הביטוחית המתאימה. אורך הטיפול ואופיו מותאמים ספציפית לצרכים וליכולות של הפונה, בהתאם לקונספט של טיפול בהתאמה אישית.

אתם מוזמנים לתפוס איתנו גלים של שינוי, גלים של תקווה. 

צרו קשר לשאלות נוספות ותיאום.

טיפול באמצעות גלישת גלים מתאים לכל הגילאים

צרו קשר, ניפגש, נבנה ביחד תכנית טיפולית מותאמת ומדויקת

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן