אספנו בשבילכם שאלות שאנו נשאלים לעתים קרובות

אם יש לכם שאלות נוספות, התקשרו אלינו או כתבו לנו, ונשמח לענות

מה משמעות המילה 'Outreach?'
למילה Outreach אין מקבילה עברית מוכרת. היא אוצרת בתוכה משמעויות של פריצת מגבלות וכן של ניסיונות אקטיביים להושטת יד תומכת. בהקשר הטיפולי, המילה Outreach נגזרת מהביטוי 'to reach out', ומתייחסת לארגונים בתחומים כמו חינוך ובריאות, המציעים את שירותיהם מחוץ למסגרות המקובלות. ביציאתם לקהילה, אותם ארגונים הופכים את שירותיהם לנגישים עבור אוכלוסיות, אשר בתנאים אחרים לא היו מגיעות לטיפול. מרכיב מרכזי של טיפולי Outreach הינו האקטיביות של המטפלים – הם אינם ממתינים למטופלים באופן סטטי, כי אם מגיעים לטפל בהם בזירה בה מתקיימים הצרכים והקשיים.

בדומה למישור השפתי, גם בהקשר הטיפולי, טיפולים ברוח Outreach מקובלים בארה"ב ובאירופה, וזוכים שם לפופולריות ולהכרה בערכם. בארץ, לעומת זאת, ישנם פתרונות טיפוליים מעולים לצרכים רבים, אולם תחום זה עדיין איננו מפותח דיו. מתוך אמונתנו העמוקה ברעיון של reaching out , החלטנו ליישמו כאן בארץ, תוך התאמה לתרבות ולצרכים המקומיים, וכן למטען המקצועי שאנו מביאים איתנו. אנחנו מזמינים את אותם אלה המרגישים שהם זקוקים למענה טיפולי קצת אחר – נגיש, מותאם לצרכים ומקיף, להצטרף אלינו, ולהפוך את המילה החדשה הזו לתחילתה של דרך חדשה בחייהם.

האם טיפול שמתקיים בבית יכול לשמור על איכות ומקצועיות, בדומה לטיפול הנערך בקליניקה?
תשובתנו החד משמעית היא – כן! נכון שלטיפול פסיכולוגי מסורתי ישנה מסגרת, אשר התקבעה במהלך השנים בתודעתם של מטפלים ומטופלים כמאפיין מרכזי של התחום. ונכון שהמסגרת הזו הינה רבת משמעות, ופעמים רבות מאפשרת תהליכים טיפוליים נפלאים. אולם מאז ומעולם התרחשו תהליכים טיפוליים, נפלאים לא פחות, גם מחוץ למסגרת. ומה תועלתה של המסגרת עבור מטופלים המנועים או מסרבים להשתמש בה?

אנחנו מאמינים שאת הליבה המהותית של הטיפול ניתן לקיים כמעט בכל מקום. הידע המקצועי, הכישרון לטפל, היכולת ליצור קשר והרצון לסייע ולחתור יחד לשינוי – את כל אלה ועוד המטפל לוקח איתו לכל אשר ילך. לתפישתנו, כאשר הוא הולך למקום בו המטופל נמצא, הכלים הללו מקבלים משנה תוקף. בנוסף, אנו מקיימים תהליכים שוטפים של למידה, הדרכה ובקרת איכות, בכדי לוודא שהרמה המקצועית הגבוהה לה אנו מחויבים נשמרת בכל טיפול ובכל שלב.

במה שונים הטיפולים של Outreach מטיפולים נפשיים אחרים?
הגישה שלנו ב-Outreach שמה בראש מעייניה כמה מאפיינים, המהווים אבני יסוד בטיפולים שאנו מציעים: ראשית, אנו חותרים לנגישות, כך שמטופלינו יוכלו לקבל את הטיפול שהם זקוקים לו בתנאים הנוחים ונכונים ביותר עבורם. מי שאיננו יכול, מסכים או מעוניין לבוא לקליניקה, יכול לקבל טיפול מקצועי לא פחות בביתו, או כמעט בכל מקום אחר. שנית, אנו משקיעים מחשבה ומאמצים רבים בכדי להציע טיפולים, המותאמים לצרכים של מטופלינו. כך אנו "תופרים" את הטיפול לפי מידותיהם, ומציעים להם מטפל, שיטת טיפול ותדירות פגישות ההולמים את הצרכים והמטרות שלהם. בנוסף, אנחנו מציעים למטופלינו מענה רב-מקצועי, המיועד לענות על מגוון של צרכים. מטרתנו בכך היא לחסוך מהם את התהליך המפרך והמבלבל של בחירת אנשי מקצוע שונים, וליצור עבורם צוות רב-מקצועי הפועל תוך תיאום ושיתוף פעולה. כמו כן, אנו פועלים ליצירה של רשתות תמיכה בקהילה עבור מטופלינו. אנו מאמינים שבמטופל ובסביבתו הטבעית טמונים כוחות, אשר מסוגלים לחולל שינוי ולשמר את הישגיו. נסייע לו לאתר את אותם כוחות, ולרתום אותם בדרך הנכונה לו, כך שיתורגמו למשאבים זמינים של תמיכה.

לאור זאת, הטיפולים שלנו מתנהלים אחרת, שמים דגשים אחרים, ובכך גם עונים על צרכים, אשר קשה עד בלתי אפשרי לענות עליהם בטיפולים קונבנציונליים. איננו מבקשים להחליף את הקליניקה למי שמטופל בה לשביעות רצונו. אנחנו מציעים אלטרנטיבה למי שטיפולי קליניקה אינם מסוגלים להציע לו מענה מספק ורלוונטי לבעיותיו – לא מפני שהם אינם טובים דיים, אלא מפני שהוא זקוק למשהו אחר.

מהו משך הזמן של טיפול פסיכולוגי?
זוהי שאלה, שקשה לתת לה תשובה הנכונה לכולם. אנשים המגיעים לטיפול הינם שונים מאוד זה מזה – באישיותם, בקשיים שלהם ובמטרות שהם מציבים לטיפול. השוני והמגוון הללו מצריכים מענה טיפולי ייחודי לכל מטופל, וכן משך טיפול המותאם לו. לרוב, לא ניתן לנבא מראש כמה זמן יידרש בכדי להשלים את התהליך הטיפולי. בראשית הטיפול, אנו ב-Outreach בונים עם המטופל תכנית טיפולית ברורה ומעשית, המשקפת את צרכיו ומטרותיו. הטיפול מתנהל תוך התייחסות שוטפת ליעדים אשר נוסחו בתחילת הדרך, תוך עדכונם בהתאם להתקדמותו של התהליך. בכך אנו מוודאים כי משכם של הטיפולים מותאם לצרכים – לא פחות, ולא יותר.
אל מול החשש הכרוך בכך, וכן חוסר הרצון המובן לבזבז זמן וכסף על תהליך שמתארך ללא תועלת, אנחנו מתחייבים בפני מטופלינו לצעוד עימם בדרך תוך בחינה מתמדת של נחיצותה ויעילותה. והרי כולנו מסכימים כי שינוי משמעותי בחייו וברווחתו של אדם מצדיק את המאמצים שהושקעו בדרך, ועוד הרבה מעבר לכך.

למי מתאימים הטיפולים של Outreach?
הטיפולים שלנו מתאימים לכל מי שזקוק לטיפול, אך איננו מסוגל או מעוניין להיעזר בטיפול קונבנציונלי. למי שאיננו מקבל מענה מלא ורלוונטי בטיפול בקליניקה, וזקוק לטיפול אשר יתרחש במקום בו הוא נמצא – פיזית ורגשית. באתר ניתן למצוא דוגמאות מפורטות, העונות לשאלות 'למי' ו'מתי' מתאים וכדאי לפנות אלינו. כמובן, שאלו הן דוגמאות בלבד, ובפועל ישנו מגוון אין-סופי של צרכים ומצבים הדורשים טיפול. מטבע הדברים, אנשים רבים לא ירגישו שהדוגמאות הללו מתארות אותם – וזה בסדר גמור. אנחנו מזמינים את הפונים אלינו לתאר את עצמם, וחושבים עליהם במונחים של אדם ייחודי בנקודת זמן ייחודית בחייו.
במקרה של ספק או התלבטות, אתם מוזמנים לפנות אלינו, ולהיעזר בניסיונו העשיר של הצוות שלנו בהתאמה של מענה טיפולי לצרכים שונים ומגוונים. אנחנו נמצאים במרחק שיחת טלפון אחת, ללא עלות.

מיהם אנשי המקצוע שעובדים ב-Outreach?
אנשי המקצוע שלנו ב-Outreach מגיעים מתחומים שונים בעולם הטיפול – פסיכולוגים של ילדים, מתבגרים ומבוגרים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מלווים טיפוליים ואנשי שיקום, אשר מתמחים בשיטות טיפול שונות. המגוון הזה מאפשר לנו לבחור עבור כל מטופל את אנשי הטיפול המתאימים לו, ובמידת הצורך לשלב בין מספר טיפולים, תוך שיתוף פעולה ועבודת צוות בין המטפלים השונים.
לצד השוני והמגוון, ישנו מכנה משותף בין כל חברי הצוות שלנו – כולם אנשי טיפול בעלי תואר שני במקצוע טיפולי, מסורים, מקצועיים ומוכשרים, אשר מאמינים בעבודה טיפולית גמישה, יצירתית ונגישה, המתאימה את עצמה לצרכי המטופל. כולם ערוכים להשקיע בטיפול המכוון הן למציאות חייו והן לעולמו הרגשי של המטופל, ולצעוד עימו בדרך לשינוי משמעותי בחייו.

מה עושים כשמישהו קרוב זקוק לטיפול פסיכולוגי אבל מתנגד לכך?
ישנם מצבים בהם אדם סובל מקושי נפשי ותפקודי חריף, אך אינו מודע לכך או איננו מוכן לשנות את המצב באמצעות טיפול. במצבים אלו, משפחתו וסביבתו הקרובה של האדם, הסובלת יחד איתו, היא אשר פונה לטיפול ומתעקשת על כך שיתקיים. אנחנו ב-Outreach עובדים עם משפחות החוות מצבים כאלו של התנגדות לטיפול, ומדריכים אותן כיצד להתחיל בשינוי, חרף הסתייגותו או התנגדותו של האדם הסובל. ניסיוננו מראה כי ניתן לחולל שינוי משמעותי באיכות החיים המשפחתית, גם נוכח סירוב עקבי של מי שקיוו שיהיה מטופל לקחת חלק פעיל בכך. ישנם גם מקרים בהם המשפחה משמשת כ'חלוץ' של השינוי, ובן המשפחה אשר לו יועד הטיפול מלכתחילה נעתר ומצטרף בהמשך.
בכדי להגביר את ההיתכנות לשינוי, וכן בכדי להעמיק את ההיכרות הבלתי-אמצעית של המטפל עם המציאות המשפחתית, אנחנו ערוכים לקיים את הטיפול בבית המשפחה.
חשוב להדגיש, כי בטיפולים שלנו אין שום מרכיב כוחני או קיצוני. אנחנו מציעים עזרה באופן אקטיבי, אך עם זאת רגיש ועדין. על כן, איננו "כובשים" את הטריטוריה הביתית בניגוד לרצונו של האדם, אלא מתארחים בה בכדי להציע לו את עזרתנו באופן עקבי, נחוש וקשוב.

מהי הסתגרות והאם טיפול פסיכולוגי יכול לעזור?
הסתגרות היא תופעה של נסיגה חברתית ממושכת המלווה במצוקה וקשיים תפקודיים ומאפיינת בעיקר צעירים מגיל ההתבגרות באילך. בעולם נפוצה התופעה בעיקר ביפן ומכונה שם היקיקומורי. כאן בישראל זיהה צוות Outreach את התופעה באמצעות פניות של הורים ובני משפחה המתלוננים אל הסתגרות של צעיר/ה בבית המלווה לרוב גם בהתנגדות לטיפול. בעקבות זאת קידמנו מחקר אקדמי על הנושא ופיתחנו התערבויות קליניות מתאימות. הטיפול בהסתגרות באאוטריצ׳ כולל לרוב עבודה מקבילה עם הורים ו/או בני משפחה נוספים המסייעת להם בהתמודדות עם המצב ובקידום שינוי שלו, לצד עבודה טיפולית פרטנית המתקיימת עם הצעיר׳ה בבית. בתאר שלנו תוכלו למצוא מאמרים רבים על הסתגרות צעירים והטיפול בה.

מהו ליווי טיפולי?
ליווי טיפולי הוא שיטת טיפול ייחודית אשר פותחה ע״י צוות אאוטריצ׳ וארגונים מקבילים. ליווי טיפולי מתקיים בבית המטופל/ת או סביבת חיים אחרת לבחירתו/ה, וכולל לצד שיחה מרכיבים מעשיים ותרגול המכוונים לקידום שינוי חיצוני במציאות החיים לצד שינויים במציאות הפנימית. ליווי טיפולי מתאים בעיקר לאוכלוסיות כמו מתבגרים אשר זקוקים לטיפול שישתלב במציאות חייהם, או מבוגרים המחפשים עשייה טיפולית לצד השיחות. ליווי טיפולי מאפשר יצירת קשר בלתי אמצעית ושילוב גורמים מחיי המטופל בתוך הטיפול באופן טבעי המקדם את מטרות הטיפול ויעדיו.

מהם היתרונות של טיפול Outreach?
לטיפול הייחודי של Outreach יש יתרונות רבים, וביניהם:
1. התאמה אישית – המשימה שלנו היא להתאים לכם טיפול, אשר יענה בצורה מיטבית ומדויקת לצרכים שלכם. לשם כך אנו מציעים מגוון רחב של מטפלים ושיטות טיפול, מנגישים את הטיפול ומגיעים אתו עד אליכם, ומייצרים לכם מעטפת מקצועית מלאה וכוללנית.
2. חסכון באנרגיה ובמשאבים נפשיים – מתוך ההבנה שטיפול פסיכולוגי הוא משימה מורכבת כשלעצמה, אנו לוקחים על עצמנו לבוא לקראתכם, ולחסוך לכם רבים מהקשיים האחרים שבדרך. כך ניתן להתגבר על קשיי התארגנות, בעיות זמינות, ניידות ועוד, ולהשקיע את מלוא הכוחות הנפשיים בתהליך הטיפולי עצמו.
3. דגש על מציאות החיים – לצד התייחסות מעמיקה לחוויה הרגשית, אנו שמים דגש על התייחסות וסיוע מעשיים ורלוונטיים למציאות חייכם. העבודה בסביבת החיים שלכם מאפשרת לנו לעשות זאת, בכך שפותחת בפנינו הזדמנות להיכרות מעמיקה עם היבטים שונים בחייכם. אינפורמציה זו משמשת אותנו בטיפול, ומאפשרת הצבת מטרות הקשורות לשינויים הנדרשים במציאות, תוך צמצום הפערים בין 'לדבר על' הדברים, לבין לממשם בפועל.
4. נגישות ונוחות – שיטת הטיפול של Outreach מאפשרת למטופלים אשר מסיבות שונות אינם יכולים להגיע לטיפול בקליניקה, ליהנות מטיפול נפשי. מניסיוננו, שיטה זו מקלה על המטופל גם במובנים נוספים כמו היכולת להיפתח ולשתף פעולה בסביבתם המוכרת והנוחה, היכולת להתמודד עם סטיגמות הקשורות לטיפול, היכולת לגייס את הסביבה לטיפול ועוד.
5. שיתוף פעולה – מחקרים מהעולם מלמדים שטיפולים המתקיימים בבית המטופלים מגדילים את שיתוף הפעולה עם הטיפול (בעיקר במקרים של התנגדות וכו'), וכן מביאים להישגים משמעותיים ועמידים לאורך זמן.
6. צמצום ומניעה של התערבויות שונות – הטיפול ב-Outreach יכול לסייע בהתמודדות עם מצבים מורכבים, לפני הגעתם לכדי מצבי משבר המחייבים התערבות דחופה כמו אשפוז. כמו כן, הצוות הרחב והמגוון שלנו מספק מענה טיפולי מקיף, ובכך חוסך את הצורך לחפש אחר טיפולים משלימים ולעמול על התיאום הרב-מקצועי. מטרתנו היא להעניק למטופלינו מעטפת מקצועית מקיפה, מגוונת ומתואמת, תחת קורת גג אחת, וברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

איך מתחיל טיפול פסיכולוגי ב-Outreach׳?
אנחנו ב-Outreach מודעים לקושי הנלווה לעיתים לנקיטת הצעד הראשון לקראת טיפול משמעותי. לפיכך, אנחנו מעודדים אתכם לפנות אלינו לשיחת ייעוץ טלפונית ראשונה ובלתי מחייבת, במהלכה תוכלו לספר יותר על הסיבות לפניה, ולשמוע מאיתנו על השירותים השונים שאנחנו מציעים. לחילופין, תוכלו למלא את טופס הפניה באתר, ואנו ניצור עימכם קשר טלפוני.
לאחר שיחת הטלפון הראשונית נזמין אתכם לפגישת היכרות עם שני אנשי טיפול מהצוות הבכיר של Outreach. מטרת הפגישה הינה היכרות הדדית והבנה מעמיקה של הצרכים שלכם והאתגרים עמם אתם מתמודדים, לצד מתן אינפורמציה והסברים מצדנו על האפשרויות השונות לסיוע.
בתום תהליך ההיכרות וההערכה הראשוני, האורך כפגישה או שתיים, נתאים עבורכם את המטפלים בעלי המומחיות בתחום הפניה שלכם, ונבנה עבורכם תכנית טיפולית מפורטת. התכנית כוללת את סוג המענה הנדרש (למשל: טיפול פסיכולוגי, ליווי פסיכיאטרי, חונכותי, שיקומי וכו'), שיטות העבודה והיעדים, וכן הסכמה על מקום ותדירות הטיפול. מכאן כבר נוכל לצאת לדרך משותפת אל עבר השינוי המשמעותי שלכם.
יש לציין שאנו ב-Outreach מקיימים תהליכי בקרה והדרכה מתמשכים, ובוחנים באופן שוטף את התקדמות הטיפולים, הצלחתם ושביעות רצון המטופלים. בהתאם לכך, לאורך הדרך יתכן ויתעדכנו פרמטרים שונים הקשורים לטיפול, למען התאמה מיטבית מתמשכת לצרכים ולמטרות שלכם. בנוסף למטפלים האישיים שלכם, תהיה לכם כתובת זמינה בצוות Outreach, אליה תוכלו לפנות בנושאים שונים הקשורים לטיפול.

היכן בארץ פועל צוות Outreach?
צוות Outreach ערוך בשלב זה לספק שירות בבתי המטופלים באזור המרכז, השרון, השפלה, ירושלים והצפון. בקליניקות שלנו בת״א אנו מציעים ייעוץ חד פעמי או מתמשך למשפחות ויחידים מכל חלקי הארץ. כמו כן, במידת הצורך אנו מציעים טיפול אונליין עבור מטופלים אשר אינם יכולים להגיע לקליניקה ומתגוררים מחוץ לטווח הכיסוי שלנו.

האם אפשר לקיים את פגישת ההיכרות - האינטייק בבית המטופל?
במקרים בהם הפונים לטיפול אינם מסוגלים מסיבות שונות להגיע לפגישת היכרות בקליניקה, ניתן לקיימה גם בבית באזורי הפעילות. פגישות היכרות המתקיימות בבית מאפשרות לצוות המטפלים להתרשם גם מסביבת החיים, התנאים והאנשים בה וכו׳ והיכרות בלתי אמצעית זו יכולה להיות בעלת ערך גם להמשך הטיפול. יחד עם זאת, ישנה בעינינו חשיבות גם להתגייסות הפונים למאמץ להגעה לקליניקה, גם אם באופן חד פעמי, ולכן לרוב נמליץ על פגישת היכרות בבית רק בהיעדר אפשרות אחרת.

האם הטיפול מסובסד ע״י גורם כלשהו? איך נקבע המחיר והאם הוא גבוה משמעותית מטיפול רגיל?
Outreach פועלת בשלב זה בשוק הפרטי בלבד. לצערנו המדינה או קופות החולים אינן מסבסדות את השירות. עלות הטיפול משתנה בהתאם למענה הטיפולי הספציפי אשר נקבע לפי הצרכים הייחודיים של הפונים. בין השאר מושפעת עלות הטיפול ממשתנים כמו מיקום הטיפול, תדירות המפגשים, אורכם ואופיים, מספר המטפלים המעורבים, הכשרתם המקצועית ועוד. Outreach עושה כל מאמץ על מנת לספק את השירות בעלויות שאינן חורגות משמעותית מהמחירים של טיפולים קונבנציונאליים. יחד עם זאת מובן כי מרכיבים כמו עלויות נסיעה, ביטול זמן מטפלים וכו׳ מייקרות את טיפולי הבית ביחס לטיפולים בקליניקה.

צרו קשר לבניית תכנית טיפולית מותאמת עבורכם

טלפון: 072-33-60-600
E-mail: [email protected]

לחצו ליצירת קשר
דילוג לתוכן